Excel Hücrelerinde Açılır Liste Oluşturma

Oluşturduğunuz Excel tablolarında belirli hücrelerde veri girişini açılır listeden seçtirmek, hem kullanıcıyı yönlendirmek hem de herkese aynı tipde veri girişini garanti etme açısından önemlidir. Aşağıdaki anlatım Microsoft Office 2010’da gerçekleştirilmiştir. Diğer versiyonlarında da benzer şekilde gerçekleştirilir.

Anlatım için örnek bir tablo oluşturalım. İki sütuna “Üretim Şekli” ve “Ürün” başlıklarını verelim.Üretim şekli başlığı altındaki hücrelerde “Kuru” ve “Sulu” üretim seçenekleri seçilirken, Ürün başlığı altında ise başka bir sayfadan alınan veriler listelensin.

Üretim Şekli başlıklı B sütunu altındaki hücreleri seçerek, yukardaki menüden sırasıyla Veri>Veri Doğrulama>Veri Doğrulamayı… seçiyoruz.

Açılır pencereden Ayarlar sekmesinde yer alan izin verilen kısmındaki açılır listeden “Liste” seçeneğini seçiyoruz. Altta yer alan “Kaynak” kısmına “Kuru;Sulu” yazıyoruz. Sizde çalışmanızda listeye eklemek istediğiniz verileri aralarına “;” olarak yazabilirsiniz.

Aşağıda görüldüğü üzere liste oluşmuştur.

Ürün başlıklı C sütunu altındaki hücreleri benzer şekilde seçerek, yukardaki menüden sırasıyla Veri>Veri Doğrulama>Veri Doğrulamayı… seçiyoruz. Açılır pencereden Ayarlar sekmesinde yer alan izin verilen kısmındaki açılır listeden “Liste” seçeneğini seçiyoruz.

Altta yer alan “Kaynak” kısmına gelip bu sefer sayfa2’deki hücreleri seçip “enter” tuşuna basıyoruz.

Tamam diyerek diyalog penceresinde kapattığımızda listemizin oluştuğunu görmekteyiz.

Bu listeleme metodu ile bu hücrelere girilecek verileri sınırlamış ve istediğimiz yönde yönlendirmiş olmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir