“c:\eth\a.vbs” Komut Dosyası Bulunamıyor Hatasının Çözümü

Normal olarak çalışan bilgisayarınızı bir gün açtığımızda “Windows script host “c:\eth\a.vbs” komut dosyası bulunamıyor.” hatası ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatanın en can sıkıcı tarafı hata mesajının kapatıldıktan kısa bir süre sonra tekrar uyarı sesiyle ortaya çıkmasıdır.  İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda; sorunun bilgisayara CPU madenci programlarından ETH yüklenmiş olmasından kaynaklandığı bilgisine ulaştım. Buda birilerinin sizin bilgisayarınız üzerinden sanal para ürettiği anlamına gelmektedir. Bu yazılım işlemciyi çok fazla yoracağından bilgisayarda kasma ve ısınma problemleri yaşanır.

Bu hatayı alıyor olmanız, aslında olumlu bir şey olarak değerlendirilebilir. Çünkü hata mesajı virüs dosyaları silindiği ancak virüsü tetikleyen çalıştırma dosyasının hala aktif olması sonucunda oluşmaktadır.

Çözüm yöntemi için internette genellikle Panda Cloud Cleaner ile virüs taraması yapılmasını ve sonrasında CCleaner programının Araçlar  (tools) > Başlangıçta (startup) menüsünden açılan pencereden, Zamanlanmış Görevler (scheduled tasks) sekmesinden  dosya (file) başlığı altında .vbs.bat  ile biten ve içinde C:\ETH olan ifadeleri siliyoruz. Aşağıda ekran görüntüsünde görüldüğü üzere bende  Google Update olarak gizlenişti.

Zamanlanmış görevlerde ilgili dosyayı göremediniz veya tüm bu işlemleri yapmanıza rağmen hala aynı hatayı alıyorsanız, tetikleyici dosyayı ortadan kaldıramamışsınız demektir. Bende bu sıkıntıyı yaşadım ve aşağıdaki çözümü ürettim. Bende işe yaradığı gibi umarım sizde de işe yarar.

Çözüm yolum, tetikleyici dosyanın “c:/eth” klasöründe aradığı “a.vbs” dosyasının zararsız bir versiyonunu oluşturmak üzerine kurulu. Tetikleyicinin aradığı dosyayı bulmasını sağlayarak hata mesajından kurtulmak.

Masaüstünde yer alan bilgisayarım simgesinden C sürücüsüne baktığınızda muhtemelen “ETH” klasörünü göremiyeceksiniz. Bu nedenle öncelikle “cmd” komut istemi ekranını açıyoruz. MS-DOS zamanından kalan kullanıcıların bildiği temel komutlarla işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Sırasıyla;

 • “cd..” komutuyla sürücü kök dizinine dönüyoruz.
 • “cd eth” komutuyla “eth” klasörü içersine giriyoruz.
 • “del *.*” komutunu yazıyoruz ve emin misiniz sorusuna “y” harfi ile cevap veriyoruz.
 • “cd..” ile tekrar kök dizine çıkıyoruz.
 • “rd eth /s” komutuyla “eth” klasörünü içindeki kalmış olabilecek tüm dosyalarla birlikte siliyoruz. Emin misiniz sorusuna “y” harfi ile cevap veriyoruz.
 • “cd eth” komutu ile silme işleminin başarılı olup, olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer “sistem belirtilen yolu bulamıyor” hatasını alıyorsanız, işlem düzgün bir şekilde tamamlanmıştır.

 • Şimdi komut istemini kapatarak masaüstünde bilgisayarım simgesini kullanarak, “C” sürücüsünü seçiyoruz.
 • C sürücüsünün içinde sağ tıklayarak “yeni klasör” diyerek “eth” isimli bir klasör oluşturuyoruz.
 • “eth” klasörünün içine girerek, sağ tıklayıp yeni metin belgesi diyoruz.
 • “Oluşan yeni metin belgesini açıyoruz. İçerisine hiçbir şey yazmadan, üste yer alan “dosya” menüsünden “farklı kaydet…” seçeneğini seçiyoruz.
 • “dosya adı” kısmına “a.vbs” yazıyor ve “kayıt türü” kısmını “tüm dosyalar” olarak değiştiriyoruz.

Oluşturduğumuz boş a.vbs dosyası zamanlanmış tetikleyici dosya ile çalıştırılacaktır. Ancak boş olduğu için hiçbir şey gerçekleşmeyecektir. Bu sayede hata mesajından da kurtulmuş olacaksınız.

One Reply to ““c:\eth\a.vbs” Komut Dosyası Bulunamıyor Hatasının Çözümü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir