Chrome’a Proxy Eklentisi Yüklemek (AnonymoX Eklentisi)

Youtube, Facebook, Twitter gibi engellenen sitelere erişim sağlamak veya sadece belirli ülkelerden girilebilen sitelere giriş sağlamak amacıyla Proxy Sunucuları yaygın olarak kullanılmaktadır. Proxyinin tam olarak kelime anlamı yani sözlük karşılığı elçi veya vekil demektir. Fakat vekil olarak kullanmak daha doğru olacaktır. Proxy sunucuları, web tarayıcıları gibi vekil araçlarla gerçek sunucu arasındaki iletişim gerçekleştiği sunucudur. Ziyaretçi ulaşmak istediği site için öncelikle Proxy sunucusuna başvurur, ardından Proxy sunucusu üzerinden asıl sunucuya ulaşır. Bu sayede engelli tüm sitelere erişim sağlayabilmek mümkün olur.

Bu amaçla Chrome web mağazasından “AnonymoX” eklentisini / uzantısını kurabilirsiniz. Kurulum için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Chrome tarayıcısını açıyoruz

Aşağıda resimde 1- 2 -3 olarak işaretlenmiş yerleri tıklayarak “Uzantılar” ayar sayfasını açıyoruz

Açılan pencereden “Daha fazla uzantı edinin” tıklıyoruz

Açılan pencerede arama kutusuna “anonymoX” yazın. Arama sonucu “anonymoX” eklentisi gözükecektir. “Chrome’a Ekle” tuşuna basıyoruz.

Otomatik yüklenecektir. Yükleme sonrası “chrome”u açtığınızda üste “X” işareti şeklinde simgesi var. Simgeye tıklayarak kontrol paneline ulaşabilirsiniz. Altta “on – off” tuşu var. “On” konumuna getirdikten sonar istediğiniz siteye girebilirsiniz. İşiniz bitince “off” konumuna getirmenizde fayda var. Çünkü yurtiçi sitelerin açılmasında yavaşlamaya neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.